תוכנית הצעירים של הישיבה
החילונית
בתל אביב

תוכנית הצעירים של הישיבה
החילונית
בתל אביב

בין יפו לפלורנטין,
בלב הכאוס והיופי של דרום תל אביב,
חוויה שנתית חתרנית של לימוד, עשייה ומשמעות

אז למה תכנית אביב?

כי הדרך שלנו לא חייבת להיות קבועה מראש, כי הדור שלנו לא מפסיק לשאול שאלות ולאתגר את עצמו. הגיע הזמן לקחת אחריות על הזהות היהודית שלנו, ועל עשיה חברתית.
ללמוד לשם הלמידה, בלי תואר או תעודה. להקדיש זמן למפגש אנושי אחר, ולקיים דיאלוג מעמיק עם הזהות שלנו, מזווית עכשווית, ביקורתית ויצירתית.
להכיר לעומק את עולם המחשבה היהודית, את ההוגים וההוגות שבלב תרבותנו מאז ועד היום, את הפילוסופיה, השירה, האומנות. את הקריאה לצדק חברתי והאחריות לתיקון עולם.

ליצירת קשר והרשמה לתכנית >>

  • שם מלא
  • טלפון
  • דואר אלקטרוני

לוקחים אחריות על זהות יהודית ישראלית

מעורבות קהילתית וצדק חברתי

מצטרפים לקהילה יוזמת ואקטיביסטית ברחבי הארץ

לומדים יהדות
מזוית חילונית

משתתפים ויוצרים חגים, קבלות שבת וערבי תרבות

מגלים מדפים נסתרים בארון הספרים היהודי

את מי אנחנו מחפשים?

  • מי שיש בו את יצר הסקרנות והמוכנות ללמוד
  • מי שמוכן לנהל דיון עמוק ונועז בנוגע לזהות ולמשמעות שלנו – האישית והחברתית
  • מי שיש בו רצון להשפיע על המרחב שבו אנו חיים דרך לימוד ועשייה
  • מי שמחפש לעצמו דרך ייחודית לצעוד בה, מי שמעוניין לצעוד בה יחד

קבלו טעימה:

המהפכה החילונית – חילון וחילוניות יהודית

עמוס ינון

מהי החילוניות? התבגרות או יתמות? אובדן כיוון או חירות? ירושת האל או הצטמצמות באנושי? בשיעור ננסה להתבונן בחילוניות בכלל ובחילוניות יהודית בפרט דרך הוגים וסופרים שפעלו ברגעים מכריעים בתולדות המהפכה החילונית.

לפיכך נתכנסנו – קריאה במגילת העצמאות

ניר ברוידא

הכרזת המדינה, הטקסט הקנוני היחיד של התרבות הישראלית בת זמננו, מספרת את מהות העצמאות ומלווה את היווצרותה.  נעמיק בקריאת המגילה בדרך פרשנית ומרתקת השאובה מעולם הפרשנות החז"לי הקדום והעברי המתחדש ונצלול לעומק הטקסט המכונן של ישראל.

דיבור המסור ללב – שעור תלמוד

יונה ארזי

"דיבור המסור ללב" – או "אונאת דברים" הם מושגים שהמציאו חז"ל בהקשר ליצירת מערכת מוסרית העוסקת בדיבור תקין וראוי. דרך לימוד הסוגיה התלמודית, נחבר בין אז להיום ונבין כיצד אונאת הדברים מתחברת לשיימינג ברשתות החברתיות, ולדמותנו המוסרית בכלל.

חוויה – חגים, טקסים
ורוח

רמי פורת 

מועדי השנה הם פני התרבות היהודית המשמעותיים ביותר עבור חלקים נרחבים בציבור המגדיר עצמו חילוני. הלימוד והעיצוב של ציון המועדים הוא דרך אפקטיבית לרכישת ידע, לבירור שאלות של זהות והיחס אל המורשת התרבותית, טיפוח זיקת ההשתייכות אליה דרך העצמת תחושת חופש יצירה ופעולה לגביה.

"פתוח -סגור-פתוח" ספרות ושירה עברית

לירון בירן ניסנהולץ

הספרות והשירה העברית הן עשירות, רבגוניות, ובעלות היסטוריה ארוכת ימים. במסגרת הלימוד נכיר יצירות מתקופות שונות: החל מספרות המדרש והאגדה, דרך שירת ימי הביניים ועד לספרות ישראלית עכשווית.

קהילות במחלוקת – החברה הישראלית

ד"ר אורית קמיר

הקורס נועד לפתח חשיבה עצמאית, יסודית, ביקורתית, אמיצה ואחראית ביחס לסוגיות ערכיות המעסיקות את החברה הישראלית. דרך צפייה בסרטים ודיון מעמיק נעז ליטול חלק בדיונים הציבוריים מתוך תחושת בטחון והבנה עמוקה.

ליצירת קשר והרשמה לתכנית >>

  • שם מלא
  • טלפון
  • דואר אלקטרוני

הבוגרים שלנו ממליצים:

ברית, מחזור ז׳

בית מדרש צריך שיהיו לו חלונות ואני מרגישה שבית המדרש שלי שקוף- ואינו מפריד בין הלכה למעשה. הלימוד הוא מתנה, זאת מתנה שהייתי בוחרת להעניק לכל מי שאני אוהבת.

רחל, מחזור י״א

כשאנחנו מגדירים את עצמנו כחילונים אנחנו אומרים מה אנחנו 'לא', אבל מה אנחנו 'כן'? בתכנית אביב מצאתי לי בית מדרש אינטימי, שלא פוחד לתת לאדם חילוני כמוני, שנמשך לארון הספרים היהודי, לגעת בספרים ששייכים לכולנו.

ירין, מחזור ז׳

לראשונה נחשפתי לארון הספרים היהודי, מקור עשיר ועצום של ידע שיכול להיות מאוד רלוונטי לחיים שלי כפעיל חברתי, ובכלל לחברה הישראלית. הלימוד היה אינטימי ומעמיק, שונה מאוד מכל מה שנתקלתי בו עד כה״.

הישיבה החילונית בתל אביב גאה להיות ממומנת על ידי הפדרציה היהודית של ניו יורק ונתמכת גם ע"י קרן רפפורט, קרן משפחת זירינג ותורמים נוספים. בינ"ה פועלת במסגרת מרחבים (חל״צ)  – התנועה הקיבוצית – ובתמיכת קרן פוזן ותורמים נוספים. www.bina.org.il

גלילה לראש העמוד